Email Heslo

Quiche = slaný koláč

Máme to rádi a kdo by neměl, když je to tak dobré. Křehké těsto a nějaká šťavnatá náplň plná chuti. Studené i rovnou z trouby. Na oběd i na svačinu. Samotné, se salátem nebo i s bramborovou kaší.

SUROVINY (na jeden středně velký koláč nebo do muffinové formy na šest mini koláčů)

Těsto:

  • 175g hladké mouky (plus něco navíc na podsypávání)
  • špetka soli
  • 75g másla (plus na vymazání formy)
  • troška vody

Náplň:

  • 3 vejce
  • zhruba stejné množství (kysané) smetany
  • věci dovnitř typu kostičky sýra (brie, modrý plísňový, kozí, ...), kostky vege-salámů (šunky, slaniny, lososa), ...
  • nějaká zelenina - např. předem trochu opečená cibulka, pórek, pár růžiček brokolice, květáku, hrášek, paprika, rajče, houby, ...
  • sůl, pepř, muškátový oříšek, bylinky, koření další podle chuti

POSTUP

Nejdřív uděláme těsto (možno i den předem) - z mouky se špetkou soli a z másla nejdřív vytvoříme “drobenku” - vtíráme postupně máslo prsty do mouky, až rozemneme všechny kousky másla a máme drobivou hmotu, co nedrží pohromadě. Pak po malých troškách přidáváme studenou vodu (po lžících, pozor na přelití!), dokud se těsto nespojí a nedrží pohromadě. Mělo by být spíš tužší. Zabalíme do fólie a dáme nejmíň na půl hodiny do lednice odpočinout.

Vymažeme si formu/formičky/plech s dolíky na muffiny máslem (nebo vyložíme pečícím papírem).

Děláme-li jeden koláč, rozválíme těsto do jednoho kruhu (tak, aby přesahovalo formu o kousek po všech stranách). Pokud dáváme do více menších formiček, rozdělíme těsto na tolik kousků, kolik je formiček a uplácáme kuličky, ty pak rozválíme na menší kruhy. Vyložíme formu/formičky těstem, okraje musí přečnívat ven. Propícháme trochu dno vidličkou.

Když děláme jeden celý koláč, tak si těsto můžeme předpéct (na nějakých 180 stupňů, vyložené papírem, zatížené fazolemi nebo pečícím závažím), případně chceme-li, aby zůstalo hodně křupavé, tak i potřeme vajíčkem, ale není třeba. (Plynová trouba, co peče hlavně zespodu, nepotřebuje předpékání, protože vrch by byl syrový, když už spodek spálený.)

Poklademe těsto tuhou náplní (ty sýry, zeleniny, masa a “masa"), pak rozkvedláme vejce s kysanou smetanou, osolíme, opepříme, špetku muškátového oříšku přidáme, případně nějaké ty bylinky a zalejeme směsí koláč.

Pečeme v troubě asi 180 stupňů tak té půl hodiny nebo míň nebo víc, až se vajíčková směs víceméně nafoukne, zatuhne a do upečena, ne spálena.

comments powered by Disqus