Email Heslo

Seitan a věci z něj

Máme rádi seitan a všecko, co se z něj dá udělat, ale dělat si ho od začátku celý je tak trochu odrazující, to moc často neděláme, tak teď zkoušíme práci s “vitálním pšeničným lepkem”. To je o moooooooooc jednodušší - nevznikne jeden beztvarý blob, co se blbě dělí a do kterého se všechna chuť musí dostávat zvenčí, naopak, dá se to rovnou vytvarovat podle potřeby (jakž takž) a různé zajímavé věci se dají vpracovat přímo do seitanové hmoty. Jen kdyby se ten lepek dal snáz pořídit.

Jak se dělá seitan z mouky

Potřebujeme

 • 1kg pšeničné mouky s vyšším obsahem lepku (chlebová, strong, 00)
 • voda, voda, voda

1. děláme těsto

Nejdříve z mouky a vody (nejmíň půl litru) vypracujeme těsto. Velmi doooooobře vypracujeme. Hněteme nejmíň deset minut, musí být vidět, že se v tom těstě vypracovává lepek, že to dělá takové ty lepkové provazce, prostě kvalitně zpracovat, jinak se toho moc vypere - co se nenaváže, to se vypere. Celkem mi vyhovuje nejdřív mouku vodou zalít, zamíchat, nechat chvíli nabobtnat, nasáknout a pak až zpracovávat, jde mi to líp. Až je těsto vypracované, necháme ho odpočívat. Zakryjeme, aby neosychalo. Nejmíň hodinu by mělo být v klidu, aby se dal čas lepku se zpevnit a propojit.

2. vypereme škrob

Po odpočinku (a nejen těsto potřebuje odpočinek) si vezmu hrnec, do kterého se mi vejde cedník na těstoviny, do cedníku dám těsto a pustím na něj vodu. Těsto mnu a vypírám a voda postupně bělá vypraným škrobem. Teplou vodu nebo studenou? Nevím, názory se liší, někdo někde psal, že nejlepší výsledky měl při střídání teplot, tak jsem to zkoušela a výsledek byl slušnej, tak to tak dělávám. Samozřejmě ne tak horkou nebo studenou vodu, aby se v ní nedaly mít ruce. Když už je voda hodně bílá, tak vytáhnu cedník a vodu z hrnce vyleju (případně přeleju někam, kde ji nechám odstát a pak spodní škrobová vrstva jde používat na zahušťování při vaření a podobně). Naleju další vodu a zase mnu a peru. Snažím se to těsto tak nějak hníst dohromady, aby se moc nerozpadalo. Je to jako prát mozek. Střídám vodu tak dlouho, dokud není poměrně čistá. Nemusí to být úplně dokonale, ale nemělo by tam toho bílýho být moc. Výsledné hmoty je samozřejmě o dost míň, než bylo těsta a je celý roztřesený a beztvarý.

3. uvaříme a ochutíme

Mozek se teď musí uvařit, aby přestal být třaslavý, zpevnil se a taky se při tom ochutí. Takže si v podstatě dáme vařit zeleninový vývar, dáme do něj všechno dobré - nejlepší je uvařit si dobrou, silnou, zeleninovou polívku, pěkně řízně kořeněnou a pak ji jako bonus můžeme nakonec sníst. Nejlepší je celý mozek si rozkrojit na několik kusů, pokud možno plátky, aby se to líp provařilo a nemuselo se to vařit extra dlouho. Když rozkrojím na čtyři “filety”, tak to pak za půl hodinky mám uvařeno. Seitan vkládám do vařící “polívky”, aby se rovnou ta bílkovina začala srážet a zpevňovat.

4. zpracováváme

Uvařený seitan buď rovnou zpracováváme nebo si ho naložíme do oleje s kořením, česnekem, bylinkami a necháme v lednici uležet. Nebo jen uložíme do trochy nálevu (polívky) - ale víc než několik dní to asi nevydrží. Ale dá se dobře zmrazit.

Pokus o párky 1

 • 1 hrnek lepku, 1/2 hrnku cizrnové mouky, 2 lžíce lahůdkového droždí, 1 lžička česnekového prášku, 2 lžičky cibulového prášku, 1 lžička uzené papriky pálivé, 1 lžička sladké papriky, 1 lžíce sojové omáčky, 1 lžíce burákového másla

Verdikt: málo slané, chuťově nepříliš výrazné

Pokus o párky 2

(Podle receptu na Currywurst.)

 • 150 g (1 plný hrnek) pšeničného lepku
 • 30 g (2 lžíce) cizrnové mouky
 • 25 g (6 lžic) lahůdkového droždí
 • 2 lžičky majoránky
 • 1 lžička prášku z cibule
 • 1 lžička prášku z česneku
 • 1/2 lžičky mletého pepře
 • 10 g soli
 • 1/2 balení (150 g) uzeného tofu
 • 240 ml (1 hrnek) studené vody

Ohřej troubu na 200 stupňů. Smíchej všechno suchý a do toho vmíchej najemno nastrouhané tofu.

Přidej vodu a chvilku hněť. Nech chvilku odpočinout (mezitím si připrav 4 obdélníky alobalu), pak ještě trochu prohněť, rozděl hmotu na čtyři díly a vytvaruj válečky (přitom tlač hmotu pěkně do sebe, aby to bylo pevný těsto - slabší místa můžou pak při pečení praskat). Zabal natěsno do alobalu, zatoč konce jako u bombónů - vznikne něco jako válečky dynamitu (když jsme je dělali poprvé, jeden dynamit v troubě i trochu vybuchnul - ale všichni jsme přežili!). Na půl hodiny dej péct. Můžeš v půlce otočit spodkem nahoru, aby se to propeklo rovnoměrně. Nech trochu vystydnout a rozbal válečky.

Takto připravené párky jde opékat na tuku na pánvi, grilovat, nakrájet opečené do kastrólů, kousky napíchnout na špejle na způsob ražniči, atd... Co se nesní hned, lze několik dnů uchovat v lednici.

Verdikt: výborné! tudy rozhodně ANO

comments powered by Disqus