Email Heslo

Pizza

Pizzu si pečeme už dlouho, naivně jsem si donedávna myslela, že se na receptu, co jsem kdysi opsala od jednoho kefírového guru(a), už nedá nic vylepšit, že se dají zlepšovat jen metody pečení (místo plechu plného plech dírkovaný, místo plechu dírkovaného pečící kámen, zvýšit teplotu, ...) a pak jsem narazila na video, kde Ital na rozdíl od nás do těsta nedává žádný olej a když jsem si to pak zkusila, výsledek byl lepší a křupavější! Roky pečení a my to dělali blbě? Pro jistotu si to sepíšeme a odteď to už bude jen dobře. (Tím nechci říct, že je tohle jediný možný recept, jen že mi vážně chutná.)

SUROVINY

  • kvásek ze 100g mouky a 100g vody

NEBO

  • preferment ze 100g mouky, 100g vody, lžičky sladového výtažku (nebo medu) a půl lžičky sušeného droždí (1/4 kostky čerstvého)

Dále

  • 400g mouky (chlebová nebělená nebo mix s celozrnou, ...)
  • asi 150g vlažné vody
  • 1 lžička soli nebo 1,5 lžíce dobré sojové omáčky
  • VOLITELNĚ: 1/2 hrnku olivového oleje
  • věci na obložení a namazání

POSTUP

Uděláme si kvásek nebo preferment. Tj. smícháme suroviny a necháme 12 hodin (kvásek) nebo 1-2 hodiny (preferment) nakynout.

Smícháme mouku, kvásek (preferment), volitelně 1/3 hrnku oleje, sůl nebo sojovou omáčku a teplou vodu v míse. Dobře propracujeme (viz. video). Těsto má být vláčné a lepkavé. Rozdělíme na čtvrtiny, z těch vytvarujeme pěkné hladké koule (s dobrým povrchovým napětím), zakryjeme utěrkou a necháme kynout (pro ještě lepší chuť necháme kynout do dalšího dne v lednici).

Po nakynutí těsta vytvarujeme placky a roztáhneme je na potřebnou velikost (přes plech vyložený papírem na pečení nebo na semolinou vysypané sázecí prkýnko, pokud budeme péct třeba na pizza kameni).

Potřeme rajčatovým základem (buď hotový - my máme oblíbenou pastu ze sušených rajčat - nebo na olivovém oleji rozdusíme několik pěkně zralých rajčat, ochutíme solí, pepřem, oreganem, přidáme na chuť pastu ze sušených rajčat, lžičku hnědého cukru, případně trošku vína). Obložíme tím, co rádi (žampiony, paprika, olivy, (vege) pepperoni salám, sýry všeho druhu, ...). Posypeme bylinkami (oregano, bazalka), pepřem. Povrch lze ještě pokapat olivovým olejem.

Necháme ještě chvíli nakynout, mezitím roztopíme troubu na 250 stupňů (případně roztopíme kámen) a pečeme asi 20 minut - s rozehřátým kamenem to bude i rychleji. Vyndáme na prkýnko, opět můžeme pokapat olivovým olejem, krájíme a jíme.

Těsto na pizzu např. i zde >>

Tu se dá podívat na to video s tím Italem.

Video >>

comments powered by Disqus