Email Heslo

Rodinná pomazánka

Když se v naší rodině řekne “dáme si chlebíčky”, všichni hned vidíme ten jeden konkrétní, jediný správný typ chlebíčku. Veka, “naše” bramborová pomazánka, nějaká ta šunka/salám/vegesalám, vajíčko, sýr, okurek, zelenina (tahle složka je jediná proměnlivá). Nekecám, kromě nějakých velmi řídkých pravidlo potvrzujícíh výjimek je to tak. Jiné pomazánky patří leda na jednohubky. Když je příležitost dát si chlebíčky, nikdo by si snad ani nedovolil navrhnout, aby se udělala jiná pomazánka. Takový troufalec by nejspíš skončil bez chlebíčků. A bez dortu. A bez rodiny.

Nechci tím názvem říct, že jsme si tu pomazánku vymysleli a máme na ni nějaký copyright, je to pomazánka, kterou má maminka od své maminky a já ji teď mám taky od mé maminky.

Co ji dělá tak dobrou, že jí neodoláme? Proč neudělat nějakou tvarohovou česnekovou? Nebo takovou tu bramborovosalátovou? Protože tahle existuje a krásně ladí se vším, co se na chlebíček nahoru naskládá. Sedí to.

Tak.

SUROVINY

  • 4 středně velké brambory uvařené ve slupce
  • máslo (půl kostky, rozměklé) nebo pomazánkové máslo (vanička)
  • lžička hořčice
  • jeden, dva stroužky česneku
  • lžička majoránky
  • sůl, pepř
  • může být i na jemno nakrájená malá cibule (šalotka)
  • může být i trochu sladké papriky

POSTUP

Oloupané vychladlé brambory nastrouháme najemno. Přidáme (pomazánkové) máslo, roztlačený česnek, majoránku, sůl a pepř podle potřeby, volitelně tu cibuli a papriku a pěkně do hladka všecko rozmícháme. Ochutnávat, ladit. Nejlépe nechat trochu odležet.

Mažeme na nakrájenou veku, rohlík, chleba. Zdobíme (vege)salámem, sýrem, vajíčkem, kyselou okurkou, paprikou, petrželkou, olivou, rajčetem - určitě bych nevynechala vajíčko, sýr a okurku - něco kyselýho je na chlebíčku zásadní!

Poznámky

Jako tu tukovou složku jde použít i něco typu měkký tvaroh smíchaný s trochou kysané smetany, vykapaná jogurtovo-smetanová “lučina” a podobně. (Co třeba tvaroh naředěný olivovým olejem?)

Mám pocit, že maminka dává/dávala i nějaký vorčestr nebo tak něco, ale není to potřeba.

Osobně mi skoro víc chutnají chlebíčky až druhý den, rozleželé (ale to tam pak nesmí být zelenina, aby neoschla, neoslizla, ...).

Vlastně to je tak trochu jako namazat si na veku bramborák, ale je to úplně jiné, lepší :-)

comments powered by Disqus