Email Heslo

Rohlíky

Bílé pečivo moc nevyhledáváme, ale když už je na něj někdy fakt chuť a navíc chceme něco rychle a jednoduše, jsou tyhle obyč rohlíky nejsprostšího typu celkem fajn. Dobré jsou, to jo, až moc a to je jejich největší problém. Recept je víceméně kompletně převzat z receptu “Klasické rohlíky ala 80’s” FB skupiny PečemPecen.cz, akorát my nepoužíváme čerstvé kvasnice a i vůbec máme trochu jiný styl práce, tak to tady mám přizpůsobeno svým podmínkám.

Samozřejmě z toho těsta jdou péct i jiné tvary - pletýnky, kaiserky, veka, všecko možný.

SUROVINY

  • 250g horké vody
  • 3 lžíce másla (asi 50g, čím víc, tím chutnější výsledek)
  • 7g instantního droždí
  • 500g pšeničné mouky (dáváme chlebovou, v originále je polohrubá)
  • 10g cukru (lžička medu)
  • 10g soli

POSTUP

Smíchej máslo s horkou vodou, aby se rozpustilo, nech chvilku vychladnout. Mezitím smíchej mouku, droždí, cukr a sůl, přilévej máslo s vodou a promíchávej, dokud se všecko nespojí. Podle potřeby přidej trochu vody nebo mouky, aby to bylo “tak akorát”. Odlož vařečku a hněť dál ručně, tak deset minut, dokud těsto není pěkně propracované, vláčné, drží víc pohromadě než na prstech a stěny nádoby zůstávají čisté.

Nechej kynout v zakryté nádobě jednu až dvě hodiny, dvakrát po půl hodině těsto “popřekládej”, tj. do všech čtyř světových stran těsto natáhni a natáhnutou část přelož navrch.

Po vykynutí si těsto vyndej na pomoučenou pracovní plochu, rozděl na osm dílů, každý z nich vytvaruj do kuličky a nech chvíli odpočinout. Potom rozválej každou kuličku do oválu a sroluj do tvaru rohlíku. Rohlík případně ještě poválej, aby se vrstvy dobře spojily. Opakuj se všemi osmi díly. (Druhá možnost je rozdělit těsto na dvě půlky, z každé udělat kouli, tu rozválet po chvíli odpočinku na placatý kruh, ten rozkrojit na čtvrtky a každou čtvrtku - trojúhelník individuálně lehce rozválet a smotat.)

Klademe na plech vyložený pečicím papírem. Postříkáme vodou z rozprašovače (potřeme vodou) a sypeme mákem. Zakryjeme potravinářskou fólií a utěrkou a necháme kynout půl až třičtvrtě hodiny.

Vyhřejeme troubu na 250 stupňů. Před vložením do trouby rohlíky ještě jednou postříkáme/potřeme vodou. Po vložení plechu do trouby troubu zapaříme. Pečeme asi tak 15 minut. Tj. do zlatova a do křupava.

Poznámky

  1. Děláme-li z toho množství osm rohlíků, mají slušnou nešizenou velikost, ale samozřejmě jde těsto dělit i na jiná množství.
  2. Chceme-li, lze část mouky nahradit celozrnnou (1:1), jen bude asi potřeba přizpůsobit množství vody, protože nám např. celozrnná mouka saje víc, tak pak při smíchávání surovin přidávám.

Podmáslové raženky z Pekárnománie

Ještě si sem přidám tyhle skvělé podmáslové raženky, protože je často dělám - podle tohoto receptu. Jsou naprosto výborné!

Nejdřív smíchám 100 ml vody, 130 g mouky (dávám pšeničnou chlebovou), lžičku sladového výtažku (malt extract) nebo medu a půl lžičky droždí. Rozmíchám a nechám kynout tzv. omládek. Asi tak hodinu, až je to pěkně napěněno.

Pak přidám 200 g podmáslí, dvě lžičky soli, 30 g oleje, 370 g mouky (případně část obyč mouky nahradím celozrnnou) a vypracuju pěkné hladké těsto. Nechám kynout a po nakynutí rozdělím na osm dílů a zapletu pletýnky nebo kaiserky. Postříkám rozprašovačem vodou a horní stranu omočím v máku. Nechám vykynout.

Peču na asi 230 stupňů do upečena. Zapařuju troubu.

comments powered by Disqus