Email Heslo

Matar panýr

Několikrát jsme si u Inda koupili nepříliš lákavě vypadající pytlík, který se celý vložil do vařící vody a po ohřevu se z něj vyplkla moc dobrá omáčka s kostkami sýra - měli to ve dvou verzích, jednak s hráškem (matar panýr) a pak taky se špenátem (palak panýr). Pěkně kořeněné, jak se na indické jídlo sluší. Panýr jsme si jednou vyráběli, není to nic složitého, ale přece jen bylo fajn, když ho začali prodávat v M&S. Pak už nebyl důvod kupovat tu konzervovanou verzi a udělali jsme si matar panýr čerstvý.

SUROVINY

  • sýr “panýr”
  • čerstvý nebo mražený hrášek (samozřejmě čerstvý je lepší)
  • rajčata (čerstvá nebo konzerva, může být i passata)
  • cibule
  • koření (kari koření, může být i ne kari verze, podle osobních preferencí)
  • sůl, pepř, případně nějaký dobrý zeleninový bujón
  • olej

POSTUP

Na oleji opečeme na kostky nakrájený sýr do zlatova. Dáme stranou. Do pánve dáme nadrobno nakrájenou cibuli, po zpěnění přidáme rozvonět koření (proč nepřihodit třeba i čili papričku?) a pak přidáme nakrájená rajčata a rozdusíme (ty z konzervy nemusíme dusit tak dlouho, passatu taky ne). Kdo chce intenzivnější rajčatovou chuť, může přidat trochu pasty ze sušených rajčat. Osolíme, ochutíme. Na posledních pět minut přidáme hrášek a opečený sýr.

Podáváme s basmati rýží a/nebo chlebem naan. Rychlé a dobré!

A jak se dělá panýr, nedá-li se koupit? Úplně jednoduše! V zásadě se vezme hrnec, do něj se dá mlíko (z míň než litru se to dělat nedá), zahřeje (ne až do varu), přidá se citronová šťáva nebo trocha octa - prostě něco kyselého, co to zdrcne. Míchá se, dokud se neoddělí syrovátka a pak se to přecedí přes nějakou hustší utěrku a v ní se to zabalí a zatíží (mezi dvě prkýnka a na to horní dej třeba cihlu), aby vyteklo co nejvíc syrovátky a slisovalo se to a je to hotovo!

comments powered by Disqus