Email Heslo

Polarbröd

Tohle je jeden z nejrychlejších kynutých chlebů vůbec. Rychlý a praktický. A taky celkem dobrý. A moc hezký. Dá se do něj cokoliv zabalit nebo ho namazat, rozkrojit, zavřít. Takže velmi praktický i na výletové svačinky.

Máme ho tu hned ve dvou variantách - podle původního receptu jsme si nejdříve dělali kvasnicový, ale vyzkoušeli jsme i kváskový a funguje, a proto tu je!

SUROVINY (na 12 chlebových placek)

  • 320g pšeničné chlebové mouky
  • 200g pšeničné celozrnné mouky
  • 200g žitné mouky (chlebové nebo celozrnné)
  • 320g vlažné vody (u kváskové varianty 200g do kvásku plus 120g na potom)
  • 100g plnotučného bílého jogurtu (nebo creme fraîche nebo kysané smetany nebo kefíru)
  • 30g medu
  • 10g soli
  • 10g sušeného droždí NEBO lžička kvásku
  • 2 lžičky mletého nebo drceného koření (kmín, fenykl, anýz)

POSTUP

Pečeme-li s kváskem, pak 200g žitné mouky předem rozkvaš se lžičkou kvásku a 200g vody (klasicky nějakých těch 12 hodin).

V míse smíchej mouku, sůl a koření. Přidej kvásek nebo droždí. Přidej většinu vody (u kváskové varianty samozřejmě mínus těch 200g v kvásku) a med. Chvíli míchej a jakmile se suroviny začnou spojovat, přidej jogurt. Míchej dál a podle potřeby přidej další vodu. Výsledkem má být trochu lepivé měkčí těsto. Hněť asi tak 10 minut. Mísu zakryj (fólií) a buď nech těsto hodinu (droždí) / několik hodin (kvásek) kynout v teple nebo ho dej do lednice a pokračuj následující den.

Po hodině (případně po vytažení z lednice a nějaké té hodince na prohřátí těsta) vyndej těsto z mísy na lehce moukou poprášenou pracovní plochu, rozděl na dvanáct stejných částí, z nich vytvaruj koule a ty nech tak čtvrt hodiny zakryté pod utěrkou (fólií) odpočinout. Rozehřej si pánev s tlustým dnem (grilovací pánev, případně plotýnku) na středně teplo tak, aby byla dostatečně rozehřátá už před vložením první placky. Rukama nebo válečkem vytvaruj placku z první koule na tloušťku asi 3-5 mm. Pak propíchej celý povrch vidličkou. Opatrně přenes placku do vyhřáté pánve (bez tuku, jen na sucho!). Peč asi dvě minuty, dokud se na povrchu neudělají nafouknuté kopečky a zespodu trochu zezlátne. Pak chleba otoč a peč z druhé strany další dvě minuty. Podle potřeby přidávej nebo ubírej teplo. Upečenou placku schovej do utěrky, kde vydrží měkká a teplá, než upečeš všechny ostatní. Postup opakuj i pro jedenáct zbylých koulí.

Pár zkušeností na závěr

Jogurt se dá i vynechat a i tak je to dobré. S ním je to takové měkčí. Mouky se dají samozřejmě namíchat i jinak - lze použít špalda, jen celozrnná mouka, jen bílá mouka a podobně.

Pekli jsme to spíš trochu déle než dvě minuty na každé straně, nemáme pánev s příliš tlustým dnem, tak jsem to moc nechtěla připálit, jde to tedy i na nižší teplotu, chce si to ozkoušet na té první placce. Na pečení a válení mám takovou pěkně navazující pečící linku - jakmile hodím jednu placku do pánve, začnu válet další, po rozválení je akorát čas tu první otočit a než je hotová i z druhé strany, propíchám tu novou vidličkou.

Propíchání mi nejvíc vyhovuje v rovných řadách všechno jedním směrem - pak se podle těch perforací dá ta placka krásně ohýbat a může se pohodlně zamotat.

Dělali jsme jak z čerstvého, tak z odleželého těsta v lednici, chuťově obojí moc dobrý.

Koření lze různě obměňovat - např. rozmarýnová verze, indická verze s koriandrem a římským kmínem, nějaké nasekané bylinky, (medvědí) česnek, ...

Dá se to napéct ve větším množství a dát do mrazáku, pak jen “osvěžit” v topinkovači nebo zase na pánvi a je to opět použitelné.

Ovšem nejlepší je úplně čerstvý teplý, právě vylovený z pánve :-)

Několik placek jsem po vyválení (před propícháním a pečením) zabalila do potravinové fólie a dala do mražáku a teprve uvidím, co to udělá.

Původní recept je zde: http://www.weekendbakery.com/posts/favorite-flatbreads-my-version-of-soft-polar-bread/.

comments powered by Disqus